• Polski
  • English
  • Deutsch
Restauracja Krutyńska: Krutyń 72, 11-710 Piecki
Tel.: +48 89 742 23 58          E-mail: biuro@restauracjakrutynska.pl

Atrakcje
Krutyń to znana miejscowość wypoczynkowa nad rzeką Krutyń wśród lasów Puszczy Piskiej. Jako kurort zasłynęła już w okresie międzywojennym. Wielką atrakcją Krutyń są spływy łodziami na "pych", znane już na początku XX wieku. Stanica myśliwska wybudowana około 1500 roku, a następnie zameczek myśliwski zapoczątkowały rozwój osadnictwa nad górną Krutynią i osady Krutyń.

O bogatych dziejach wsi o okolicy świadczą pozostałości z czasów dwóch ostatnich stuleci: młyn w Krutyńskim Piecku z mała elektrownią wodną z końca XIX wieku, ruiny papierami, a w Krutyni pojunkerskie zabudowania z mazurską ornamentyką ceglaną, drewniane budownictwo z końca XIX wieku â€" stodoła mazurska, w której znajduję się muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zabytkowe chałupy. Sąsiednie wsie: Gałkowo, Wojnowo, Kadzidłowo założyli w latach 30. XIX wieku staroobrzędowcy, osadnicy rosyjscy.

Okolice Krutyni słyną z uroków rzeki Krutyni, "czarcich jeziorek" z pływającymi wysepkami, pomników i rezerwatów przyrody. Krutyńskiej Plaży nad jeziorem Mokrym, lasów obfitujących w grzyby i możliwości wędkowania w pobliskich jeziorach.
Z Krutyni prowadzą ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe, na których można zapoznać się z przyrodą Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

W Wojnowie zwiedzić można klasztor i molennę staroobrzędowców oraz cerkiew prawosławną.

W Kadzidłowie można zapoznać się z mazurskimi zabytkami w Osadzie Kulturowej lub zwiedzić Park Dzikich Zwierząt.

Można także wybrać się na przejażdżkę konną z pobliskiej stadniny w Gałkowie po okolicznych lasach.
Ruszamy z przystani obok mostu i płyniemy pod prąd rzeki w kierunku Jeziora Krutyńskiego. Dalej wpływamy do płytkiego i wąskiego na około 3 metry kanału i opływamy największą na trasie wyspę. Na obu brzegach możemy zauważyć nadgryzione brzozy, wycięte leszczyny, co jest efektem pracy bobrów.

Po minięciu ostatnich zabudowań wpływamy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia. Rzeka ujawnia osobliwości świata roślin i zwierzą. Dno Krutyni jest pokryte kamieniami, które porośnięte są plechami krasnorostu Hildebrandta rivularis. Występuje także gąbka słodkowodna nadecznik, które żyje w czystych wodach.

Kierując się w górę rzeki można spotkać sójki, a także wiewiórki. Dopływamy do wypłycania rzeki, która w tym miejscu wyróżnia się piaszczystym dnem, tzw. „złotym piaskiem". Mieszkańcy miejscowości uwielbiają kapać się na tej plaży.

Kierując się nadal w górę rzeki po pewnym czasie będziemy intensywnie skręcać w prawo i możemy się znaleźć w tak zwanym zakolu. Krutynia zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, które są charakterystyczne dla jej dolnego brzegu, co oznacza, że rzeka jest wartka i kręta.

W tym miejscu kończy się nasza przygoda, która trwa godzinę, jednak jest możliwość ustalenia dłuższej trasy do Jeziora Krutyńskiego.
  • Leśniczówka Pranie, miejsce twórczości K. I. Gałczyńskiego,
  • Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym,
  • Hodowle bobra i konika polskiego w Popielnie nad Śšniardwami,
  • Muzeum poświęcone pisarzowi niemieckiemu Ernstowi Wiechertowi.
Facebook
Twitter
Miejsca Google
Spływy kajakowe - Flamingo